Rok liturgiczny w kościele katolickim
Czas wielkiego postu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
sobota, 24 lutego 2018 00:00
01-004Okres Wielkiego Postu ma przygotować Lud Boży do głębokiego przeżycia największych świąt - Paschy, rozumianej jako Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie, obchodzonej w ramach Triduum Paschalnego. Centralnym momentem tego przeżycia ma być udział w Wigilii Paschalnej, połączonej z odnowieniem przymierza chrztu świętego. Przygotowanie to nie ma być tylko osobistym wysiłkiem każdego z nas, ale otwarciem się na Bożą łaskę. Przygotowanie to ma być nawróceniem i czynieniem pokuty przez post, a jeszcze bardziej przez czynną miłość. Pomocą w podjęciu tego wysiłku jest rozważanie Męki Pańskiej, czyli miłości zbawczej Chrystusa do nas.
Poprawiony: sobota, 24 lutego 2018 15:49
Więcej…
 
Czas Bożego Narodzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 18 lutego 2008 13:15

xmas

W Wigilię Bożego Narodzenia Kościół czyta nam Ewangelię, w której Anioł wyjaśnia św. Józefowi, że Dziecię, które urodzi Maryja jest poczęte z Ducha Świętego. Anioł powiedział także, że Dziecię to jest Zbawicielem świata; polecił nadać Dzieciątku imię Jezus, co znaczy Zbawiciel. W Wigilię Bożego Narodzenia nastrój radosny łączy się z pokutą. Na Mszy św. używa się szat koloru fioletowego i obowiązuje post.

Poprawiony: czwartek, 21 lutego 2008 10:11
Więcej…
 
Czas zwykły czyli w ciągu roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 18 lutego 2008 13:51

si1cr0425 stycznia Nawrócenie św. Pawła
Św. Paweł urodził się w Tarsie w Cylicji, w roku 8 po narodzeniu Chrystusa, w rodzinie żydowskiej i był obywatelem rzymskim. W celu uzupełnienia wiedzy wysłano go do Jerozolimy, gdzie był uczniem starego Gamaliela. Wkrótce stał się znawcą dawnego prawa. Jako gorliwy faryzeusz wrócił do Tarsu jeszcze przed działalnością Chrystusa.
W jakiś czas po śmierci Chrystusa powrócił do Palestyny. Brał udział w kamienowaniu pierwszego męczennika Szczepana. Od tego czasu zostaje zawziętym prześladowcą chrześcijan. Na polecenie Najwyższego Kapana wyruszył do Damaszku w celu ich pojmania. W drodze, około północy, nagle rozbłysła wokół niego światłość i ukazał mu się Jezus, i zwracając się do niego przestrzegł go przed wykonaniem polecenia Arcykapłana. W duszy św. Pawła dokonała się gwałtowna zmiana. Nawrócił się na wiarę chrześcijańską i odtąd został jej gorliwym apostołem. Napisał wiele listów apostolskich i odbył liczne podróże do wielu krajów.
Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem około roku 67. Dzień jego nawrócenia wspominamy 25 stycznia.

Poprawiony: środa, 20 lutego 2008 17:43
Więcej…
 


©2002 - 2018 Parafia Św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim